
Här höll Mässan under Trädgårdsfesten till.
Frågan har ställts många gånger sedan Den Stora Trädgårdsfesten – helgen då regnet stod som spön i backen.Gräsmattorna försvann under alla fötter.
Bara under Trädgårdsfestens andra dag föll det 40 milliliter regn. På kungliga fotbollsplanen höll daggmaskarna på att drunkna i gyttjan varför de flöt upp till marknivå för att få luft. Daggmaskdöden var omfattande. Och det gröna gräset var borta med Trädgårdsfesten.
De efterföljande veckorna (även de fyllda med regn!) har Bengt Persson, parkarbetare på Sofiero och hans kollegor, fört en kamp mot vätan och gräsets väg tillbaka.
Våra Facebookfans såväl som radio och tv undrar:
Bengt Persson, hur mår gräsmattorna?
– Det är värst på fotbollsplanen. Vi jobbar på den men mer regn gör det ju inte bättre… Jag kör konstant och lägger på med grus för att det ska funka till helgens hundutställning. Gräsmattorna framför slottet är inte värre än vad de har varit innan. Där idéträdgårdarna har stått har vi vertikalskurit och tömt grus för att täcka jordytan. Då repar de sig fortare.

Här stod Cosmopolitan. Vertikalskärning ska få igång växtligheten igen.
Vad gör ni för att påskynda gräsmattornas återhämtningsprocess?
– Vi har djuphålsluftat för att få ner luft i jorden. Därefter har vi dragit upp blöt jord ur hålen och fyllt dem med grus. Det är inte mycket mer vi kan göra för att få marken att torka upp så fort som möjligt.

Fler hål i marken på gräsplanen framför slottet.
Under Trädgårdsfestens sista dag drog Bengt upp bilar på den gyttjedrabbade parkeringsplatsen. Den har nu täckts med 35 kubikmeter flis. På söndag väntar säsongens sista evenemang: hundutställningen. Då fylls den kungliga gräsmattan återigen, den här gången med 4000 hundar och 10 000 hussar, mattar och hundintresserade. Arbetet med gräsmattorna fortsätter och vi håller givetvis tummarna för en solig helg.
- Det börjar gå rätt så bra på fotbollsplanen nu! säger Bengt Persson.