Lugnläsningiparken_500x225_MarkusNilsson

Lugn i slottsträdgården

Skånes bästa!

Läsarna av Skånska Dagbladet och Norra Skåne har sagt sitt. Sofiero är Skånes bästa slott!

Tidningarna har engagerat sina läsare i en omröstning för att kora Skånes bästa slott. Hundratals röster landade på redaktionerna och Sofiero knep var femte röst - inte illa med tanke på alla vackra slott i landskapet. Chefredaktöerna Jan A Johansson och Mimmi Karlsson-Bernfalk kallar omröstningen en succé och blev nog lite överraskade av det stora intresset.

Charlotta Westerman Eliasson som är platschef på Sofiero är hedrad av läsarnas betyg.

”Vi känner oss oerhört hedrade över att ha blivit framröstade till utmärkelsen som Skånes bästa slott, speciellt med så goda medtävlare som Bosjökloster och Svaneholms Slott”, säger Charlotta då hon nås av nyheten.

Sofiero Slott & Slottsträdgård är en modern park, som kombinerar historia med nutid i kunglig anda. Vi har en spännande kombination av natur, kultur och vackra inspirerande miljöer. Sofiero har en unik blomsterprakt, inspirerande utställningar, där besökaren bjuds in till att besöka slottet. Medarbetarna arbetar året runt med planering inför och genomförande av spännande program för slottet och parken”, fortsätter Charlotta.

Det var extra roligt att höra motiveringarna, som går i samklang med vad vi försöker skapa för känsla kring slottsparken och de utställningar och arrangemang som vi genomför”, avslutar Charlotta Westerman Eliasson.

Cecilia Wngård är projektledare på Sofiero och har sin hand över många av de utställningar som besökarna kan uppleva på Sofiero. I en intervju i Norra Skåne lovar hon att nu att Sofiero ska anstränga sig ännu lite extra!

Publicerad:
2012-04-21
Uppdaterad:
2012-04-21